75800 Україна Херсонська обл. смт Каланчак вул.Чорноморська,7 ТЕЛ.:(05530)-3-11-40 E-mail:kalanchak.biblioteka@gmail.com
Бережіть себе та своє здоров'я. Мийте руки, тримайтесь на безпечній відстані від інших і перевіряйте ресурси з рекомендаціями на час пандемії COVID - 19.

20 вересня 2021 р.

Зі святом, мій рідний Каланчак!

 

           Днями рідне селище відсвяткувало свій день народження, до свята активно долучилися й центральна бібліотека та бібліотека для дітей Каланчацької ЦБС.            Кожній людині притаманна любов до рідного краю, рідної землі,  своєї «Малої Батьківщини». Й не важливо, це село, селище, містечко чи  велике місто – це місце, де ти з'явився на світ, де пройшло твоє  дитинство, юнацькі роки, де проживають твої батьки, де батьківська хата  чи садочок …      День селища відзначається в кожну третю суботу вересня, в цьому році це припало на 18 вересня. 

      Історія заселення нашого регіону бере початок з різних епох: з мідного віку до залізного. У глибині віків загубились сліди племен і народів, які проходили по цій землі в своєму кочовому мандруванні. Їхні сліди зберігають в собі глибинні пласти Причорноморських степів, зберігають від руйнівного впливу часу кургани – і високі і ледь помітні. Час від часу відкривають вони свої таємниці археологам. А потім вже й ми дізнаємося про них…
     Заснуванню селища Каланчак та навколишніх сіл передували Кримські походи російських військ та українських козаків у 1689 році на чолі з Голіциним.
     Початок заселення сучасного Каланчака пов’язується з подіями, коли  почали осідати кріпаки-втікачі з північних губерній. У серпні-вересні 1794 року сюди було  вислано 17 сімей учасників відомого Турбаївського повстання на Полтавщині, з них вважається сучасна історія Каланчака.
       17  полтавських сімей стали родоводом сучасних Каланчацьких мешканців.
       В перші роки поселення Турбаївців сюди прибули нові переселенці з Чернігівської та інших земель північної України. Розвитку Каланчака та навколишніх сіл сприяв також Чумацький шлях, що пролягав на Крим, куди їздили за сіллю Чумаки. Цей шлях увійшов в історію,   оспіваний в піснях і легендах, І.Корнилевич та А.Матвійчук написали всім відому пісню, що так і називається «Чумацький шлях».
      А незаймана природа, що на ті часи ще не втратила свою первісну красу, по якій ще не пройшлися плуги та колеса тракторів, чудова, гарна, неповторна, оспівана в творах багатьох письменників, зокрема про таврійські степи того часу відомий український письменник Олесь Гончар писав так: «Степ квітував, незайманий, з віку не ораний, високо травний… Ковили … ковили … ковили …  За сонцем  сталево – тьмяні, а там, під  сонцем, скільки зір сягне, сяючі, молочні, як морське шумовиння. Перегортаються злегка, розгойдані хвилями, пливуть, розливаючись до самого неба …».
      Сьогодні Каланчак – це чарівний куточок Херсонщини …
      Славиться наша земля й своїми трударями.   Звідси  у велику дорогу вийшло немало відомих вчених,  лікарів, педагогів, інженерів, письменників, художників й просто, чудових людей, які своєю працею звеличують наш таврійський край …   
     Здійснити подорож нашим селищем, помандрувати його гарними, затишними вулицями та провулками, пригадати видатних людей та почесних громадян, їхні подвиги, досягнення, гарні справи, познайомитися з народними умільцями та їхніми неймовірної краси роботами, погортати книжки про наш чудовий край – його минувшину та сьогодення, взяти участь в краєзнавчих конкурсах, й навіть, долучитися до нового виду мистецтва Вodi-art – запросили  односельців та гостей краю наші бібліотеки.
    Майже протягом місяця в центральній бібліотеці діє краєзнавча виставка-трамвай «Вулицями рідного селища». Дуже цікава! Кожен відвідувач центральної книгозбірні може здійснити подорож своєю вулицею, ознайомитися з новобудовами, гарними присадибними ділянками та квітниками, завітати в парк чи сквер, переглянути бібліографічний посібник «Вулиці та провулки Каланчацької громади».
     Бібліотека для дітей теж активно долучилася до культурних заходів з нагоди святкування дня селища Каланчак, охопивши як наймолодших його мешканців, так і старших.
     Дитячою  книгозбірнею  для мешканців громади була створена та презентована краєзнавча виставка – маршрут  «Кольори рідного селища», яка запросила  своїх   допитливих користувачів «помилуватися» красою каланчацького краю. Кожен міг відкрити для себе  Каланчак по – новому. 
      Різномаїття кольорів селища відчувалося в чудових віршованих та прозових творах  А.Суганяка, Г.Нігачової, Є.Ейсмонта, Л.Радіонової, С.Чурая, Ю.Шовкун, О.Кузьменко, П.Бігана .., та поєднувалося з різнобарвами на  неперевершених світлинах фотомайстра Леоніда Корнієнка.
      З нагоди свята селища в Каланчацькій бібліотеці для дітей свою першу персональну  виставку творчих робіт «Сяяння юності»  презентувала Анна Дубінець  під час АРТ – зустрічі «Магія поглядів». На відкриття виставки до імпровізованого арт-салону книгозбірні завітали однокласники дівчинки - учні 9-В класу Каланчацького ЗПЗСО №1, їхній  класний керівник Глушко Валентина Володимирівна, рідні та знайомі, щоб всім разом доторкнутися до чудового творчого світу юної художниці.
        Про головну героїню заходу – Анну Дубінець можна сказати: «Дитина поцілована Богом». Тендітна, красива, скромна дівчинка з великим даром від Бога – вмінням  за допомогою одного лише простого олівця передати погляд людини, її почуття, настрій,  внутрішній світогляд. ЇЇ картини технікою «графіка»- це магія поглядів: прекрасних, сучасних, різних, молодих…  Це сяяння юності… Кожна робота здібної дитини вражає своєю неповторністю, красою та талантом. За допомогою штрихів, ліній, колористичних нюансів юна художниця передає обличчя людини так, що часом думається: «Це фотографії!». Але – ні!  Це маленькі шедеври, написані власноруч талановитою дівчинкою  – Анною Дубінець.
      Виставка стала справжнім відкриттям юного таланту для мешканців всієї громади та маленьким стартом подальшого успіху чудової художниці Анні Дубовець. ЇЇ роботи незабаром будуть  представлені в Херсонській обласній науковій універсальній бібліотеці ім. Олеся Гончара.
      А наші наймолодші допитливі книголюбчики – учні 4 – А  класу Каланчацького ЗПЗСО №1 (класовод  Бєлєнкова Н.В.) -  в рамках обласного конкурсу «Ігри патріотів Херсонщини – 2021» завітали до Каланчацької бібліотеки для дітей на краєзнавчий круїз «Маленькі патріоти рідного краю», де їх чекала захоплююча та непроста подорож просторами Чорного моря та каланчацького краю. 
       На кожній зупинці (а їх було чотири: народознавча,  літературна, історична та природознавча) під час всієї захоплюючої мандрівки  наші маленькі краєзнавчики повинні були відповісти на запитання вікторин або виконати нелегке завдання.  Було цікаво, пізнавально!
       З усіма морськими та наземними випробуваннями наші читачі чудово і  впевнено справилися та повернулися з краєзнавчого круїзу веселими й неушкодженими, з новими знаннями про рідний каланчацький край та Херсонщину. 
       Наприкінці заходу наших наймолодших краєзнавчиків чекали вітання зі святом селища Каланчак та солодощі!
      Цікавим та незвичайним виявився для каланчакців та не тільки  і рекламний штендер «Обрії нашого селища». Бібліотека для дітей створила чудові краєвиди селища, трішечки змінивши них,  запросила гостей свята впізнати них  та виправити «неточності» світлин. З нелегким, здавалося б, завданням всі справилися  на відмінно та довели, що вони люблять рідний Каланчак та добре його знають!
     До свята селища центральна бібліотека підготувала відео-презентацію «Почесні громадяни та відомі особи селища», яка декілька раз демонструвалася підчас святкового дійства. Присутнім в залі приємно було побачити на екрані своїх рідних, близьких чи друзів, прочитати про їхнє життя, здобутки, нагороди. Відеопрезентація «Почесні громадяни та відомі особи селища» стала гарним доповненням до святкового концерту.   
  
Виставка народних умільців «Каланчацький дивограй», організована сектором мистецтв центральної бібліотеки в фойє головного будинку культури, де проходило святкове дійство, радо зустрічала гостей. На виставці були представлені роботи Катерини Демиденко, Тетяни Філіппової, Василя Яроцького, Маргарити Молдован, Інни Красновської-Кафтан, Світлани Дудченко. Доречі Інна Красновська-Кафтан та Світлана Дудченко влаштували ще й для всіх бажаючих
Вodi-art. Особливо цим захопилися діти, хоча й деякі дорослі гості свята були прикрашені гарними малюнками.
     Народні умільці громади, що взяли участь у виставці отримали Подяки від Каланчацького селищного голови та солодощі.
    А учасників конкурсів – переможців теж бібліотека заохотила смаколиками, які нагадуватимуть про свято рідного селища.
    Зі святом, рідне селище!


Немає коментарів:

Дописати коментар

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *