75800 Україна Херсонська обл. смт Каланчак вул.Чорноморська,7 ТЕЛ.:(05530)-3-11-40 E-mail: kalanchak.biblioteka@gmail.com.
ЗАПРОШУЄМО ДО НАС В БІБЛІОТЕКУ !

11 жовтня 2010 р.

БІБЛІОТЕКИ ІСТОРІЯ ЖИВА ...

В День Всеукраїнського Дня бібліотек в центральній книгозбірні справді історична подія - річниця як відкрито музейну експозицію розвитку бібліотечної справи в районі „Бібліотеки історія жива..."
Наша музейна експозиція невелика, але з впевненістю можна сказати, дуже цікава, це початок великої справи. Нам є що показати, є про що розповісти своїм нащадкам, які повинні знати історію своїх книгозбірень, адже бібліотечна справа в районі розвивалась ще в дожовтневі часи і має майже вікову історію.
Плине невблаганний час. Відходять у небуття живі свідки розвитку бібліотечної справи минулого століття. А нам залишаються лише документи, фотографії – в архівах та в самій бібліотеці.
Рівень бібліотечної роботи в нашому районі на щабель вище від вимог щодо районних бібліотек такого рівня, про що свідчать результати участі наших книгозбірень в різних обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах, оглядах, акціях. Історія, гарні справи бібліотечної системи варті вивчення, визнання, пам’яті та наслідування.
За цією великою роботою стоять люди, бібліотекарі, скромної професії в великою душею, високим почуттям відповідальності, любов’ю до справи.
Саме тому готуючи експозицію, один з стендів присвячено саме цим людям, які стояли у витоків, відновлювали бібліотеку з руїн в післявоєнні часи, в період перебудови та в роки Незалежності, людей, які все своє життя віддали бібліотечній справі, для яких бібліотека стала другою домівкою, всі сили, знання, досвід, кращі роки життя віддали улюбленій роботі, не мислили себе без бібліотеки, без книги, без читачів...
В серпні 1950-го року в Каланчаку почала працювати дитяча бібліотека, відокремившись від районної. Районна дитяча бібліотека є кращою на Херсонщині, вона гордість бібліотечної справи в районі. Скільки поколінь читачів пройшло через дитячу бібліотеку, скільком поколінням прищепили вони велику любов до книги !
Значним кроком у розвитку бібліотек стала централізація. В жовтні 1979 року в єдину мережу об’єдналися районна, дитяча та сільські бібліотеки. Матеріали та документи проведення централізації широко відображені в експозиції.
Сільські бібліотеки, вогник культури на селі ! Яка цікава та різноманітна робота сільських книгозбірень. В роки радянської влади були помічниками партійних організацій, агітаторами та політінформаторами... Сьогодні це осередки культури, центри краєзнавчої роботи, гуртків, клубів за інтересами, центри спілкування...
Кожній книгозбірні відведено місце в експозиції, де містяться розповіді про роботу з дня заснування, працівників всіх часів з фотографіями та сьогодення.Окремий стенд присвячено сьогоденню, адже пишається ЦБС своїми неординарними успіхами та здобутками, завдяки активній позиції бібліотеки та окремих працівників, Каланчацька ЦБС постійно бере участь в обласних та республіканських конкурсах, оглядах, акціях : ”Поетичні паростки”, „Найкращий читач року”, „Лідер року”, „Наша бібліотека”, „Моя мала Батьківщина”, „Родинне дерево”, „Свіча пам’яті”, „Бібліоспаринги”, „Міс сільська бібліотека”, „Тут Батьківщини моєї початок” та інші. І завжди перемагає і отримує нагороди, подяки, і навіть, цінні подарунки, книги. Традиційними стали районні конкурси: Читацьких родин, ”Бібліоміс”, Тижні дитячої та юнацької книги, фестиваль бібліотечних клубів за інтересами... . І, навіть, створили свій літературний театр...
Є в експозиції цікаві експонати: ротатор для друкування каталожних карточок, нумератор книжок, чорнильниця з ручкою, рахівниця, гасова лампа..., представлені найстаріша книжка, найменша за розміром, зачитана читачами та така, що зовсім не користувалася попитом, інші цікаві матеріали. Представлено також плани та звіти 50 –х - 80 –х років минулого століття, методичні рекомендації, поради щодо роботи з читачами, які зараз є для нас дуже цікавими та такими, що викликають подив чи усмішку...
Розміщено карту району з позначками розташування книгозбірень, цікаві висловлювання про бібліотеки та книжок. ..”
Час не стоїть на місці. Нові технології упевненим кроком входять в наше життя. І бібліотека не виняток. В 2004 року Каланчацька централізована бібліотечна система єдина серед районних ЦБС Херсонщини виграла Грант Посольства США в Україні „Інтернет для публічних бібліотек LEAP- 1V. В центральній районній бібліотеці було відкрито Інтернет – Центр, який вирішив найважливіші питання : стало можливим одержання будь – якої інформації з будь – якої галузі знань з будь – якої частини земної кулі. Матеріали відкриття інтернет – центру широко представлені на експозиції. В 2010 році наша бібліотечна система знов перша серед районів Херсонщини одержала перемогу в конкурсі Міжнародної програми «Глобальні бібліотеки» благодійного фонду Білла та Мелінди Гейтс по програмі „Бібліоміст”, організувала урочисте відкриття в п’яти книгозбірнях та розпочала впровадження проекту.
У бібліотеки багато друзів. Пишається бібліотека своїми активістами. Ми їм завжди раді, а найактивніші читачі занесені в книгу пошани серед них: Голощепова Інна Олексіївна, Кравченко Марія Макарівна, Чурай Ліда Олексіївна, Петренко Євгенія Павлівна, Кручаненко Ніна Миколаївна, Мезенцева Лариса Андріївна, Шендрик В’ячеслав Олексійович та багато, багато, багато інших. В бібліотеках району широкий актив читачів, багато помічників, спонсорів, багато земляків взяло участь в акції „Подаруй бібліотеці книгу !” , їх прізвища представлено в експозиції.
Бібліотеки району весь час намагаються працювати з різними категоріями користувачів. Читачів за інтересами об’єднали клуби «Старшокласник», «Спілкуймось», «Дивослово», „Чомучка”, Клуб цікавих зустрічей”, „Альтаїр”, „Барвінчата”, „Веселка”, „Дзвіночок”, „Бджілка”, „Натхнення”, „Пролісок”, „Палітра”....
Бібліотека живе, працює і творить свою історію – історію сьогодення. Яка з роками також увійде до експозиції, і про цю історію вже наші діти будуть розповідати онукам і правнукам, майбутнім читачам та їх дітям...
Велику роботу по збору матеріалів, оформленню, багато зусиль по проведенню презентації приклала організатор музейної експозиції Маргарита Молдован бібліограф центральної бібліотеки.

Директор ЦБС
Надія Федкевич.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *