Трагічним подіям тридцятип’ятирічної давнини було присвячено засідання клубу «Старшокласник». На бібліомікс «Чорнобиль не має минулого часу» керівник клубу Лариса Шаваровська запросила учнів 10 класу Каланчацької ЗОШ № 2, які завітали до книгозбірні разом зі шкільним бібліотекарем Ларисою Смолієнко. Програма заходу, побудована на розповіді про книги і фільми присвячені аварії на Чорнобильській атомній станції, викликала у присутніх почуття гіркоти, суму і захоплення звитягою ліквідаторів.
Ведуча Лариса Шаваровська розповіла, що тема Чорнобильської аварії відображена в багатьох документальних та художніх творах, які є в нашій бібліотеці, та які можна прочитати в інтернет-виданнях.
Назвемо хоча б деякі. Художньо-документальний
роман білоруської письменниці Свєтлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015
року, говорить голосами «маленьких людей» про катастрофу, що зруйнувала
мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила
залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської
держави.
Документальна повість
Юрія Щербака «Чорнобиль». Автор часто бував у зоні АЕС, мав численні зустрічі з
учасниками «опору атомній стихії». Враження від побаченого, почутого лягли в
основу документальної повісті. Письменник розкриває подробиці аварії, аналізує
факти, вчинки фізиків, медиків, авіаторів, персоналу АЕС. При цьому приділяє
особливу увагу причинам, що привели до вибуху четвертого реактора.Володимир Яворівський – відомий український письменник, лауреат Шевченківської премії, голова комісії у справах Чорнобильської катастрофи при Президії Верховної Ради України. В романі катастрофа розкривається переважно через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої була в селі Городища, розташованого за 20 км від атомної станції. Автор розповідає про драматичні події весни 1986 року в Чорнобильській зоні, де він перебував тривалий час. Відомий твір Бориса Олійника під назвою «Сім» присвячено пам'яті відважних шести пожежників, що самовіддано вступили у боротьбу зі смертю, та кінорежисера Володимира Шевченка, який знімав фільм про спробу людей протистояти стихії. "Де ви тепер, матерів своїх діти, колисаєте сон", – у традиції народного плачу і скорботи запитує поет, і "мов з козацького реєстру" вичитуємо імена сміливців: Віктор Кібенок, Микола Вашук, Василь Ігнатенко, Микола Титенок, Володимир Тишура, Володимир Правик, Володимир Шевченко. Завдяки Б. Олійнику, його продуманому художньому прийому поіменної переклички свічка пам'яті горітиме у віках і нагадуватиме про кожного героя чорнобильських подій. Трагічні і героїчні події Чорнобиля знайшли відображення і у кінодокументалістиці. Режисери і оператори ризикуючи здоров’ям і життям йшли і фільмували в самі небезпечні зони.
Перший документальний фільм про Чорнобильську катастрофу, який знімали одразу після вибуху та в перші місяці ліквідації трагедії – "Чорнобиль – Хроніка важких тижнів" (1986). У стрічці зібрані правдиві спогади свідків, через що фільм був забороненим до показу в СРСР. "Дзвін Чорнобиля" (1987) – документальний фільм, який було знято на місці катастрофи. Він відзнятий з 28 травня по 26 червня і на початку вересня 1986 року. Традиційно для тих часів, його спочатку не допустили до показу.
Документальна короткометражка "Серце Чорнобиля" розповідає про дітей в Україні та Білорусі, які постраждали через радіацію. Режисер фільму Меріен Делело разом з засновницею міжнародного фонду допомоги Чорнобильським дітям, ірландкою Аді Роше, подорожують двома країнами, щоб показати, що навіть через роки наслідки аварії й досі відчутні. Як приклад наводиться факт про те, що після аварії значно зросла кількість випадків раку щитовидної залози серед підлітків. У 2004 році фільм отримав "Оскар" у номінації "Найкращий короткометражний документальний фільм".
Затамувавши подих старшокласники слухали уривки з книг, які з непідробною щирістю і майстерністю зачитувала Лариса Шаваровська та переглядали фрагменти кінохроніки і охоче взяли участь у флешмобі до роковин Чорнобильської трагедії.
Усіх мешканців громади центральна бібліотека Каланчака запросила віддати данину пам’яті і шани працівникам ЧАЕС, пожежникам, військовослужбовцям, медикам, будівельникам, ученим, працівникам міліції – всім, хто брав участь у ліквідації наслідків цієї техногенної катастрофи, тим, хто віддав себе до останнього подиху заради порятунку людства, біля книжкової виставки «Квітуча і трагічна Чорнобильська весна».
Немає коментарів:
Дописати коментар